Český průkaz vůdce malého plavidla “VMP”

České VMPčko je průkaz, který vás opravňuje k vedení motorové lodi či plachetnice na řekách v České republice a v zahraničí. Můžete jej využít i k denní plavbě po mmoři do vzdálenosti 1 NM od břehu. Podle působnosti a využití má průkaz několik úrovní (kategorií). Základní kategorie M vás opravňuje k vedení motorové lodi. Rozšiřující kategorie S vám umožní plout s plachetnicí a konečně s kategorií C můžete plout na moři při pobřeží. Kategorie I rozšíří váś průkaz na “Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla”. Podle zvolených kategorií se liší teoretická příprava a především praktická a teoretická zkouška. Průkaz není vhodný k vedení námořní jachty. Pro tento účel je vhodnější kapitánský prúkaz C nebo B vydávaný Ministerstvem dopravy ČR.

Český kapitánský průkaz “C”

České céčko je mezinárodně uznávaný průkaz určený těm, kteří se rozhodli plout po moři a začíinají sbírat zkušenosti. Průkaz vás opravňuje plout na lodi do 16 m délky až do 20 NM od pobřeží. Můžete plout ve dne i v noci do síly větru nepřesahuzjící 6 Bf. Průkaz má platnost 10 let a prodloužíte jej na základě žádosti. Průkaz lze následně rozšířit do pokročilejčích kategorií B (otevřené moře) a A (oceánská plavba). Nejlepší způsob jak získat průkaz je 1) absolvovat 3denní teoretický kurz. 2) absolvovat praktický kurz na moři v Chrovatsku, při kterém se naučíte ovládat loď. 3) složit závěrečnou teoretickou zkouškou.

Chorvatský kapitánský průkaz “B”

Chorvatský Voditelj brodice kategorija B je proůkaz, který využijete v případě, že se rozhodnete plout výhradně v chorvatských vodách. Průkaz zahrnuje i průkaz radiotelefonisty platný v Chorvatsku. Platnost průkazu není časově omezena. S průkazem můžete plout na charterových lodích bez profesionální posádky do hrubého výtlaku 30 t a to do vzdálenosti 12 NM od pobřežní linie a přilehlých ostrovů. Zkoušku skládáte přímo na kapitanátu v Chorvatsku. Na zkoušku vás připravíme během 3denního teoreticko-praktického kurzu.